Douglas Adams: Galaxis útikalauz stopposoknak

Douglas Adams hatalmas sikert elért rádiójátéka, melyet a BBC sugárzott fejezetenkénti folytatásokban; később pedig regény készült belőle, mely sajátos, fanyar angol humorával, antihőseivel és történetének elképesztő csavarjaival rajongók hatalmas táborát tudhatja maga mögött.

Bár a történet számos változatban látott már napvilágot (nem utolsó sorban Adams hajlamának köszönhetően, hogy minden változatnál újraírja a történetet), a központi cselekmény megegyezik: Arthur Dent, egy átlagos angol férfi kalandjait követi nyomon, aki megússza a Föld elpusztítását egy idegen faj, a vogonok által, Ford Prefect nevű barátjának hála, akiről az utolsó percben kiderül, hogy a Betelgeuse környékéről származó űrlény és a címben szereplő útikönyv adatgyűjtő biztosa. Hamarosan találkoznak Zaphod Beeblebroxszal, Ford másodunokatestvérével és a galaxis volt elnökével a valószínűtlenségek hajtotta Arany Szív űrhajón, amin a főszereplők maradékával is találkoznak: Marvinnal, a Paranoid Androiddal, egy súlyosan depressziós robottal és Trilliannel, aki Arthuron kívül az egyedüli túlélő földlakó. A szereplők ezután felkerekednek, hogy felkutassák a legendás Magrathea bolygót és a választ Az Élet, A Világmindenség Meg Minden nagy kérdésére (ami nem más, mint 42).

A történet főhősei:

-Arthur Dent, aki kezdetben semmit nem ért, de később még jobban összezavarodik, és még a saját halálát is elmulasztja.
-Trillian (Tricia McMillan), aki majdnem megtudta az élet értelmét, és többször is Arthur barátnője lett.
-Ford Prefect, aki az Útikalauz utazó szerkesztője, és Arthur agyára megy azzal, hogy megmenti az életét.
-Zaphod Beeblebrox, aki fantasztikus srácnak képzeli magát, és a világmindenség elnöke lett, csak hogy ellophassa kedvenc űrhajóját, mellesleg a saját nagyapja.

Szerepelnek még:

-Marvin, a paranoid android, aki legalább ötmilliószor intelligensebb bárkinél. „Bolygónyi” aggyal rendelkezik, és hihetetlenül elege van abból, hogy nem tudja kihasználni agykapacitását, mert túl egyszerű feladatokat kap. Ezért annyira magányos, annyira depressziós, annyira elege van mindenből, hogy mindenben csakis a legrosszabbat látja, bárkit az öngyilkosságba tud panaszkodni, még egy űrhajót is. Mindemellett sokszor aggódik amiatt, hogy depressziós viselkedésével zavar másokat.
-Szlartibartfaszt, akinek Norvégia a fjordokat köszönheti és kötelességének érzi, hogy megmentse a világot a krikketiektől.
-Agrajag (Agradzsag a magyar kiadásban), akinek valahogy semmi sem sikerül, és nagyon megsértődik. Arthur többször megöli tudtán kívül amikor, hol egy nyúl, hol egy légy testében van éppen Agrajag reinkarnálódva.
-Isten, aki az egészről tehet, de sajnálja.

Ez a történet emellett egy könyvről is szól, melynek címe: GALAXIS Útikalauz Stopposoknak. Ez nem földi könyv. Sosem adták ki a Földön, és a szörnyű katasztrófát megelőzően egyetlen földlakó se látta vagy hallott róla.

A könyv mindazonáltal szerfelett figyelemre méltó.

Valószínűleg ez a legfigyelemreméltóbb könyv, ami csak napvilágot látott a Kisgöncöl óriási kiadóhivatalainak gondozásában – bár a földlakók ezekről se hallottak.

Ez a könyv nem csupán hallatlanul figyelemre méltó, hanem elképesztően sikeres is. Népszerűbb, mint a Mennyei Házi Mindentudó, jobban fogy, mint a Hatvanhárom További Figura Súlytalanság Esetére című illusztrált kiadvány, és ellentmondásosabb, mint Oolon Coluphid filozófiai bombaként robbanó trilógiája: a Hol Tévedett Isten, a Még Néhány Isten Legsúlyosabb Tévedéseiből, és a Végül Is Kicsoda Ez Az Isten Egyáltalán?

A Galaxis Külső Keleti Peremének néhány liberálisabb civilizációja számára a GALAXIS Útikalauz már kiszorította a hatalmas Encyclopaedia Galacticát, s egyedül tölti be az összes tudás és bölcsesség tárházának szerepét, mert noha sok benne a hézag, és tele van kétes, de legalábbis üvöltően pontatlan adattal, két fontos vonatkozásban felülmúlja kevésbé szárnyaló elődjét.

Egyrészt némileg olcsóbb. Másrészt borítóján a következő szavak láthatók szép nagy betűkkel szedve: NE ESS PÁNIKBA!
A Galaxis Útikalauz Stopposoknak részletes szócikke a Föld bolygóról
„Jobbára ártalmatlan.”

A szócikk eredeti tartalma (Ford Prefect módosításai előtt): „Ártalmatlan”.

http://hu.wikipedia.org


Legfrissebb bejegyzések:
2014-09-10
Kiállítás
 | részletek
Szept 19. Toronya utca 33. :) fél hét.... utána nem ám hazamenni, mert icakába nyúló buli van, a "Hóditás éjszakája" Vad leszel, vagy vadász? Minden facér J-artosnak kollektíve párt...
2013-10-28
Kiállított munkák
 | részletek
feltöltés alatt......
2013-10-28
Fotók
 | részletek
Ezek a fotók 2013.09.20-án készültek a Táborhegyi Népházban rendezett -Jobb agyféltekés rajztanfolyamtól Van Gogh-ig- kiállítás megnyitóján....
»» minden bejegyzés

Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.